RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Preparate din dovlecei

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Preparate din dovlecei Empty Preparate din dovlecei Vin 31 Iul 2009 - 22:26

Admin

Admin
Admin
Admin

Dovlecei cu lamaie

30min

Ingrediente

4-6 dovlecei,
1 pahar suc de rosii,
1/2 lamaie,
100 g branza rasa,
sare, piper, ulei,

Mod de preparare

Dovleceii se curata si se taie bucatele. Se aseaza intr-o tava, se adauga ulei, sare, piper, sucul de rosii, branza rasa, iar deasupra se orneaza cu felii subtiri de lamaie. Vasul se da la cuptor, la foc mediu, pentru 30 minute.

http://www.universulfamiliei.com

2Preparate din dovlecei Empty Re: Preparate din dovlecei Dum 2 Aug 2009 - 0:18

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Am facut si eu odata ....dovlecei cam asa,dar eu am pus si morcov,ciuperci si oua,cand fac dovleci la cuptor,prefer branza de oi sau cascavalul,pentru ca imi place cum prinde crusta...plus savoarea!Cand ii scot de la cuptor,inca fierbinti,presar deasupra verdeturi tocate marunt,si pentru culoare si gust.Felicitari pentru reteta!

3Preparate din dovlecei Empty Re: Preparate din dovlecei Dum 2 Aug 2009 - 6:55

Admin

Admin
Admin
Admin

Merci Carmen. Noi nu am fost foarte incantati de ea: am facut-o seara si am mancat-o a doua zi dupa ce am incalzit-o si din nefericire, cred ca unul din dovlecei nu a fost bun pt ca unele bucati aveau un gust extrem de amar, dar unele nu. In orice caz nu a fost chip sa-l mancam tot asa ca l-am aruncat decat sa ne imbolnavim. O sa mai incerc alta data cu dovlecei mai proaspeti si sa-l mancam atunci imediat ce l-am gatit.

http://www.universulfamiliei.com

4Preparate din dovlecei Empty Re: Preparate din dovlecei Dum 2 Aug 2009 - 13:54

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Ai facut foarte bine.De ce sa risti,cand poti sa te feresti?Iti urez ca urmatoarea incercare sa fie un succes deplin!

5Preparate din dovlecei Empty chiftelute de dovlecei Dum 2 Aug 2009 - 18:18

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Se curata 1kg de dovlecei de coaja,se dau prin razatoarea cu gauri mari se presoara praf de sare si se lasa deoparte.Cand vedeti ca s-a ales zeama,ii stoarceti si-i pune-ti intr-un castron mare.Se rad tot prin razatoarea mare 600 grame de cartofi,500 de morcovi(dar prin razatoarea mica)2 legaturele de patrunjel,una de marar,se adauga 3 oua si se leaga compozitia cu faina de grau in asa fel incat sa putem lua cu lingura si turna in tigaie,formand astfel chiftelele,compozitia ,,trage ulei "asa ca fiti pregatite...se mananca caldute cu mamaliguta si mujdei de usturoi sau simple,dupa gust...Pofta buna!(eu folosesc doua linguri,cu una iau compozitia din castron ,iar cu cealalta ma ajut sa le formez si pun in tigaie,asa fac si la chiftelutele de carne inca de cand era baiatul mic si-mi cerea ba una,ba alta si trebuia sa ma tot spal pe maini sa le pot forma..)Pofta buna!La chiftelute daca aveti posibilitate,adaugati si cascaval ras pe deasupra cand sunt gata...

6Preparate din dovlecei Empty Re: Preparate din dovlecei Lun 3 Aug 2009 - 8:36

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Noi facem dovleceii la gratar, sunt super deliciosi.
Ii fac Mirunei pure amestecat cu un cartofior si piept de pasare, si mananca bine, si ii mai pun si in ciorbita, dar tati nu e fan, asa ca mai rar sau exclusiv pentru ea.

7Preparate din dovlecei Empty Re: Preparate din dovlecei Lun 3 Aug 2009 - 12:57

Admin

Admin
Admin
Admin

Cristina nu prea se omoara cu dovleceii, de altfel cand aude de dovlecel imediat nu-i mai place mancarea, dar daca ii spun ca-i cartof nu mai are probleme.

DAna, cum faci dovleceii la gratar? Ii pui asa simpli doar pe ei? As incerca si eu varianta asta.

http://www.universulfamiliei.com

8Preparate din dovlecei Empty Re: Preparate din dovlecei Mier 5 Aug 2009 - 11:37

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Da, Mihaela, ii tai rondele, cu putina sare si la gratar. Poti pune alaturi si o rosie, o ceapa, si asa mananci legume la gratar

9Preparate din dovlecei Empty Re: Preparate din dovlecei Mier 5 Aug 2009 - 11:39

Admin

Admin
Admin
Admin

Inseamna ca as putea la fel de bine sa-i folosesc si la frigarui. In ultima perioada eu nu prea mai plec la gratar fara frigarui de legume.

http://www.universulfamiliei.com

10Preparate din dovlecei Empty Re: Preparate din dovlecei Mier 5 Aug 2009 - 11:46

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Da, sigur. Eu la frigarui pun asa - carnita de pui, rosie, ceapa, ardei gras, carnita, castravete, dovlecel, ceapa, carnita, ... .
Carnita si legumele le tai cat mai patratele, sa stea bine.

11Preparate din dovlecei Empty Re: Preparate din dovlecei Mier 5 Aug 2009 - 11:49

Admin

Admin
Admin
Admin

Castravete si carnita de pui n-am pus. In schimba pun vinete si ciuperci. Cristinei ii fac unele doar cu ciperci, pt ca e mare fan al ciupercilor preparate asa. O singura data am pus kaiser printre legume si o fost super.

http://www.universulfamiliei.com

12Preparate din dovlecei Empty Re: Preparate din dovlecei Mar 8 Sept 2009 - 19:03

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Suna tentant

13Preparate din dovlecei Empty Re: Preparate din dovlecei Mier 9 Sept 2009 - 9:31

Admin

Admin
Admin
Admin

Si noua ne facea mama chiftelute de dovlecei, am facut si eu de vreo cateva ori, dar....mi se par ca inghit prea mult ulei.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum