RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Supa de pui cu galuste

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Supa de pui cu galuste Empty Supa de pui cu galuste Mier 29 Apr 2009 - 11:26

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Igrediente:
- 3 pulpe superioare (pui)
- o ceapa
- 1 morcov
- 1 pastarnac
- 1/4 telina
- 1 ou
- gris


Se pune carnea la fiert.
Cand este gata, se ia spuma si se adauga ceapa, morcov si pastarnac tocat si se lasa sa mai fiarba cam 10-15 min(telina am taiat-o in 2 bucati, am lasat-o sa fiarba si apoi am scos-o caci noua nu ne place telina, dar in general - se toaca cu restul legumelor).
Albusul se bate spuma, se adauga galbenusul si cateva lingurite de gris (sa iasa ca o coca).
Galustele se pun cu lingurita mica, si se mai fierb maxim 10 min.
Putin pantrujel deasupra si Pofta buna !!!


Supa de pui cu galuste P1300034

2Supa de pui cu galuste Empty Re: Supa de pui cu galuste Mier 29 Apr 2009 - 15:22

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Arata foarte bine!!! Am si eu 2 intrebari despre galusti, ca mie nu mi-au iesit. Se pun in supa clocotita sau racita? Lingurita se scufunda in supa sau aluatul trebuie sa se prelinga singur in supa?

3Supa de pui cu galuste Empty Re: Supa de pui cu galuste Mier 29 Apr 2009 - 15:25

Vizitato

Anonymous
Vizitator

- aluatul trebuie sa se prelinga
- cat despre cand se pun - eu i-am pus in supa clocotita, pe cand o prietena de'a mea le fierbe separat in apa clocotita, ca sa-i iasa "galuste perfecte"

4Supa de pui cu galuste Empty Re: Supa de pui cu galuste Mier 29 Apr 2009 - 15:28

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Aha, multumesc frumos! O sa mai incerc si eu intr-o zi.

5Supa de pui cu galuste Empty Re: Supa de pui cu galuste Mier 29 Apr 2009 - 15:30

Vizitato

Anonymous
Vizitator

eu am exersat pe cateva galuste puse in apa fiarta...
am zis asa: daca nu ies - cel putin nu stric supa, daca ies - le mut in supa

6Supa de pui cu galuste Empty Re: Supa de pui cu galuste Mier 29 Apr 2009 - 19:47

Admin

Admin
Admin
Admin

Eu fac aluatul putin mai tare sa nu curga singur din lingura si bag lingura in supa clocotita. Daca apa nu-i clocotita atunci galustele se vor sfarama.
Un alt mic secret al meu: in oul batut ca la omleta( nu bat albusul spuma) odata cu grisul pun si un varf de cutit de bicarbonat de sodiu( ca sa fie galustele mai pufoase).
Aluatul il pregatesc atunci cand supa fierbe deja, ca sa-l pun imediat in oala. Altfel grisul absoarbe toata apa din ou si aluatul se intareste, galustele devenind si ele tari si nefierte de ajuns.

http://www.universulfamiliei.com

7Supa de pui cu galuste Empty Re: Supa de pui cu galuste Mier 29 Apr 2009 - 19:55

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Multumesc pt sfaturi, doamnelor!

8Supa de pui cu galuste Empty Re: Supa de pui cu galuste Mier 29 Apr 2009 - 19:58

Admin

Admin
Admin
Admin

Succes mami, sa-ti reuseasca galustele.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

» Supa de rosii
» Supa picanta de gulas

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum