RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Budinca de branza de vaci

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Budinca de branza de vaci Empty Budinca de branza de vaci Joi 7 Mai 2009 - 12:11

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Budinca de branza de vaci

Branza de vaci: 500 g
Gris: 100 g
Lapte: 400 ml
Oua: 4 bucati
Zahar: 150 g
Razatura de coaja de la 1 lamaie
Zahar vanilat: 1 plic
Stafide: 50 g
Sare: 1 varf de lingurita


Se prepara un gris moale cu laptele si jumatate din cantitatea de zahar si sare. Se lasa la racit, amestecandu-se din cand in cand sa nu faca crusta. Galbenusurile se amesteca si se freaca cu restul de zahar, zaharul vanilat, razatura de coaja de lamaie si branza de vaci. Se amesteca cu grisul fiert si stafidele (inmuiate in prealabil in lapte sau esenta de rom), iar la sfarsit se pun albusurile batute bine. Se toarna compozitia intr-un vas de sticla termorezistenta si se coace la cuptor circa 45 minunte - 1 ora la foc potrivit. Se serveste rece.

Este o reteta foarte buna pentru copii de peste 1 an. Este ideala pentru copii cand sunt bolnaviori si fara pofta de mancare. Se prepara foarte usor si este delicioasa. Mihaita este cel mai fericit cand o fac, ma ajuta, iar cand este gata, nici nu are rabdare sa se raceasca. Mie imi creste foarte frumos in cuptor (noua ne place mai coapta), dar dupa ce o scot se cam tufleste... dar asta nu ne impiedica sa o halim pe toata in prima zi.

Budinca de branza de vaci Aprilie2009151
Budinca de branza de vaci Aprilie2009155
Budinca de branza de vaci Aprilie2009157
Budinca de branza de vaci Aprilie2009156
Budinca de branza de vaci Aprilie2009159



Ultima editare efectuata de catre Miru in Joi 7 Mai 2009 - 13:15, editata de 1 ori

2Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Joi 7 Mai 2009 - 12:15

Vizitato

Anonymous
Vizitator

ce bine arata
cu siguranta o voi face si eu, k mie imi plac foarte mult preparatele din branza

3Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Joi 7 Mai 2009 - 12:23

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Multumesc, mami de Sonia!

4Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Joi 7 Mai 2009 - 12:59

Admin

Admin
Admin
Admin

Arata super. O s-o incercam cu siguranta si noi.

http://www.universulfamiliei.com

5Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Joi 7 Mai 2009 - 13:17

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Multumesc, Miha!
Astept impresii!

6Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Joi 7 Mai 2009 - 20:56

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Mama, ce bine arata!

7Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Vin 8 Mai 2009 - 8:06

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Gabitza a scris:Mama, ce bine arata!
Multumeeesc!

8Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Mier 20 Mai 2009 - 22:42

Admin

Admin
Admin
Admin

Am facut si eu azi acest desert si ...l-am ars un pic desi am pus ceasul sa sune. De vina e insa cuptorul meu care arde prea tare si ar fi trebui sa-l pun la minim( ceea ce am si facut dupa 15 min) si nu la foc potrivit. TRebuie sa tin minte chestia asta cu cuptorul meu pt ca asa ard toate prajiturile.

Budinca de branza de vaci Budinc10

Dand la o parte stratul acele ars care mai degraba era negru decat chiar ars, budinca a fost la inaltime pt mine. Domnisoara mea s-a tot sclifosit in fata ei, dar pana la urma a mancat-o, insa pun ifosele ei si pe seama racelii si a unei proaste dispozitii, plus ca ea nu-i obisnuita cu acest gen de deserturi.

O sa mai fac cu siguranta si data viitoare o sa las focul la mic. Ca si timp de coacere: in exact 45 de min a fost gata si in interior.

http://www.universulfamiliei.com

9Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Mier 20 Mai 2009 - 22:47

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Miha, ma bucur ca ti-a placut! Sa speram ca si Cristinica o va aprecia mai tarziu, iar daca nu, mamica ei harnica ii poate face altceva ca stie sa faca multe!

10Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Mier 20 Mai 2009 - 22:48

Admin

Admin
Admin
Admin

Multumesc Miru.

http://www.universulfamiliei.com

11Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Lun 1 Iun 2009 - 11:39

Admin

Admin
Admin
Admin

Ieri dimineata am facut o budinca din branza de vaci dar dupa o reteta asemanatoare pe care am gasit-o din intamplare in caietul meu cu retete. Nici macar nu stiam ca o am. Fata de reteta lui Miru mi se pare mai rapida si pt noi ceva mai potrivita, fiind o cantitate mai mica. Iata despre ce e vorba:

Budinca din branza de vaci:

Ingrediente:

- 300 g branza de vaci
- 150 g zahar( eu am folosit fructoza)
- 2 linguri gris
- 1/2 cescuta lapte
- 3 oua
- stafide
- coaja de lamanie rasa( eu nu am folosit si e buna si fara)
- sare, unt

Mod de preparare:

Se amesteca branza cu zaharul, grisul, laptele, coaja de lamaiesi si cu un varf de cutit de sare. Separat se bat ouale ca pt omleta si se incorporeaza in compozitie. Se adauga stafidele si se toarna intr-o forma unsa cu unt. Se coace in cumtorul preincalzit cam 30-45 min, la foc mic spre mediu.
Se poate servi cu dulceata de cirese amare.

Budinca de branza de vaci Bundinca1

Budinca de branza de vaci Bundinca2

http://www.universulfamiliei.com

12Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Lun 15 Iun 2009 - 21:57

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Mihaela, grisul se fierbe separat sau nu?
Ca vreau sa fac si eu?

13Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Lun 15 Iun 2009 - 22:00

Admin

Admin
Admin
Admin

La cea postata de mine nu, dar la cealalta da

http://www.universulfamiliei.com

14Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Lun 15 Iun 2009 - 22:06

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

ok. multumesc. .
fac si eu acum

15Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Lun 15 Iun 2009 - 22:55

Admin

Admin
Admin
Admin

Succes. E foarte buna.

http://www.universulfamiliei.com

16Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Mar 16 Iun 2009 - 12:37

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Am facut budinca de branza si a iesit super buna!De data aceasta nu am mai ars prajitura!

Budinca de branza de vaci P1060182


Budinca de branza de vaci P1060180

17Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Mar 16 Iun 2009 - 12:53

Admin

Admin
Admin
Admin

Felicitari. ARata foarte bine.

http://www.universulfamiliei.com

18Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Mar 16 Iun 2009 - 13:00

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Am facu doar jumatate din cantitate pentru ca era tarziu si stiam ca o vom manca pe toata! Acum am de alergat ca sa scap de calorii!
Voi mamicile aveti niste retete delicioase si nu m-ar tenta sa le fac(din caua caloriilor), dar mai sunt si fotografiile care sunt tare sugestive! Iar sotul cand le vede zice:Hai, doar asta si altele nu mai faci!
Dar de fiecare data apare alta reteta! Si o luam de la capat!:ufy17:

19Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Mar 16 Iun 2009 - 13:15

Admin

Admin
Admin
Admin

Cunoastem si noi, dar am pierdut lupta cu caloriile.

http://www.universulfamiliei.com

20Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Mar 16 Iun 2009 - 18:42

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Eu incerc sa fac sport in fiecare zi, iar saptamana viitoare sper sa-mi fac timp sa ma duc si la sala de fitness!

21Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Mar 16 Iun 2009 - 18:53

Vizitato

Anonymous
Vizitator

ce super arata
mi-ai facut o poftaaaaaaaaa
o s-o fac si eu zilele astea

22Budinca de branza de vaci Empty Re: Budinca de branza de vaci Mier 17 Iun 2009 - 18:01

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Si eu o sa mai fac in week-end!Ca a iesit tare buna.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum