RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Cum sa scapi de gandacii de bucatarie

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Cum sa scapi de gandacii de bucatarie Empty Cum sa scapi de gandacii de bucatarie Vin 8 Mai 2009 - 12:10

Admin

Admin
Admin
Admin

Cum sa scapi de gandacii de bucatarie


Calvarul oricarei gospodine, groaza oricarei persoane alergice si dezaprobarea musafirilor sunt doar cateva din efectele gandacului de bucatarie. O specie ce se incapataneaza sa ne strice confortul din locuinta, facandu-si cuib abuziv in cel mai placut loc al casei. Iata solutia care te poate scapa pentru o buna perioada de musafirii ingrozitori.

Pasul 1 : Curatenia. In general este nevoie de o curatenie generala. Gandacii de bucatarie salasluiesc in locurile in care te astepti cel mai putin. Curata toate fetele dulapurilor, masca de chiuveta, pardoseala, usa, caloriferul etc. Ii poti gasi in cuptorul aragazului sau in usa de la bucatarie, in cada de baie sau pe tevile din dormitor. Curata totul cu foarte mare atentie si nu omite niciun coltisor. Este posibil sa dai peste cuiburi sau familii intregi. Foloseste un spray special pentru moment, si scapa repede de ei.

Pasul 2 : Astuparea orificiilor. Foloseste silicon sau spuma poliuretanica si astupa orice crapatura din casa. Izoleaza toate usile, in special partea de jos, pentru a nu mai permite accesul gandacilor. Foloseste chit pentru lemn si scapa si de fisurile din tocuri si pervazuri. Desi ai impresia ca un gandac nu va patrunde niciodata intr-un orificiu de cativa milimetri, te inseli. Nu il subestima. Acum este momentul sa fii paranoic, exagerat si tipicar. Mare atentie la imbinarile dintre tevi si pereti/tavan. Aplica silicon din belsug pentru a opri orice patrulare nedorita. Revizuieste usile de vizitare si sifoanele din baie si bucatarie.

Pasul 3 : Aspiratorul. Utilizeaza un aspirator cu saci de unica folosinta. Arunca sacul imediat dupa ce ai terminat de aspirat. Nu folosi niciodata matura, deoarece vei ajuta la raspandirea oualor in intreaga casa. Gandacii de bucatarie se inmultesc si se dezvolta rapid, asa ca nu risca.

Pasul 4 : Insecticidul. O solutie eficienta impotriva gandacilor o gasesti la majoritatea cabinetelor veterinare. Este recomandata dizolvarea unei fiole in 2 litri de apa, insa daca te confrunti cu o adevarata invazie, atunci foloseste doar 1,5 litri.

Pasul 5 : Aplicare. Toarna solutia intr-un pulverizator fin cu putere mare de imprastiere. Aplica amestecul in toate zonele ascunse ale camerelor, in spatele dulapurilor de bucatarie, in cuptorul aragazului, pe pardoseala, sub pat, intre elementii caloriferului – peste tot. Incearca sa nu omiti o zona, deoarece este posibil sa fi protejat o fericita familie de gandaci.
Solutia nu dauneaza oamenilor si nici animalelor, asa ca nu iti face griji in aceasta privinta. Este bine ca inainte de a o aplica, sa cureti foarte bine spatiile, pentru ca prospectul recomanda sa nu mai speli pardoseala timp de 48 de ore. Zonele ascunse pot ramane asa.

Pasul 6 : Rezultate. Problema cea mai importanta va aparea abia a doua zi. Si a treia. Si a patra. Adunarea „cadavrelor”. Este bine sa ii cureti imediat ce apar, prin aspirare. Verifica zonele de sub mobila si dulapurile. Gandacii nu mor instant, asa ca este posibil sa ii gasesti pe unde nu te gandesti.
Aceasta operatiune este extrem de eficienta. In caz ca numarul exemplarelor din locuinta este foarte mare, atunci este bine sa repeti operatiunea dupa 7 zile. Succes!


Sursa

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Eu eram coplesita de gandaci la un moment dat, acolo unde stateam inainte. Si dupa ce am incercat su sprayuri, solutie Regent si inca una profesionista si tot nu am scapat de ei, mi-a spus cineva sa dau cu gel GLOBOL - se gaseste la Carrefour. Se pun picaturi de gel pe la toate colturile, pe dupa dulapuri, pe sub chiuveta etc. Eu am fost sceptica ca nu imi venea sa cred ca un gel poate sa omoare gandaci, dar am incercat si am pus doar in bucatarie, in locuri inaccesibile lui Mihaita. Si incredibil, am scapat de toti gandacii, pur si simplu au disparut, ca morti nu am gasit decat cativa si nu au mai revenit 2 ani cat am mai stat acolo.

Admin

Admin
Admin
Admin

Bine ca ai gasit solutia sa scapi de ei.

Eu nu m-am confruntat cu gandacii decat un an in camin. Solutia a fost la mine un fel de creta chinezeasca care se gasea pe la tarabele rusilor cu care dadeam pe la tocurile geamurilor si ale usilor si nu mai intrau. Pt cei din camera am folosit insecticid.

Aici, nu am intampinat astfel de probleme. Doar vara pana sa punem pasele au mai intrat niste gazulite zburatoare, dar am scapat repede de ele.

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Em am avut multi cand ne-am mutat. Se mutasera in sufragerie. Dar am scapat cu regent, in doua zile am aspirat asa de multi ca incepusera sa-mi tremure picioarele si aveam cosmaruri
Anul trecut aparusera iar, ca a venit vecina de la parter acasa si i-a fugarit de pe la ea. Fiindca o avem pe Miruna nu am mai folosit solutia regent ci niste capcane cu otrava puse in spatele si pe mobila din bucatarie (niste plicuri cu bobite lipite pe o parte. se vedeau urmele de la piciorusele gandacilor ) si am scapat.
Am sa ma aprovizionez si cu Globol sa dau, ca acusi vine iar vecina acasa

Vizitato

Anonymous
Vizitator

danamir a scris:
Am sa ma aprovizionez si cu Globol sa dau, ca acusi vine iar vecina acasa

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum