RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Tort Diplomat

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Tort Diplomat Empty Tort Diplomat Mar 2 Iun 2009 - 16:41

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Nu este reteta proprie, insa este mana mea de lucru!

- 5 oua
- 250 ml lapte
- 250 grame zahar
- 40grame gelatina
- 500 ml frisca....
- fructe de care doriti ( eu am pus ananas )

Se bate frisca si se pune la rece...intre timp se bat ouale cu zaharul pana se ia aspectul unei creme lichide (mixati cam 15 min ).
Pe foc se pune laptele cu gelatina si se amesteca la foc mic pana se ingroasa; se lasa la rece dupa care se amesteca cu ouale batute si frisca.
Intr-o tava se pun fructe dupa preferinta (ananas ) dar puteti sa puneti si in compozitie, dupa care se toarna compozitia si se da la rece cam 3-4 ore.
Se scoate de la frigider se intoarce pe un platou si se orneaza dupa bunul plac!!

Tort Diplomat CIMG9848

Tort Diplomat CIMG9856

Tort Diplomat CIMG9894

2Tort Diplomat Empty Re: Tort Diplomat Mar 2 Iun 2009 - 17:45

Admin

Admin
Admin
Admin

Delicios! Seamana mult cu reteta mea. Difera putin la cantitati, iar la preparare eu pun si ouale cu laptele pe foc.

http://www.universulfamiliei.com

3Tort Diplomat Empty Re: Tort Diplomat Mar 2 Iun 2009 - 18:38

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Arata super tortul!

4Tort Diplomat Empty Re: Tort Diplomat Joi 2 Iul 2009 - 5:11

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Gabitza a scris:Arata super tortul!

Multumesc!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum