RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Ce-am gatit azi

3 participanți

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 5 din 6]

101Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 17 Sept 2009 - 18:22

Vizitato


Vizitator

georgiana a scris:
Rody a scris:Georgi,ce faci mami,noroc ca nu sunt bortoasa,ca altfel ma aveai pe constiinta Felicitari,arata totul deliceos!
Rody iti multumesc!
Astazi am facut ardei umpluti!
Yaaaaaaaamy.....sa-i papi cu placere si sa te gandesti si la mine

102Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 17 Sept 2009 - 19:52

Admin

Admin
Admin
Admin

Georgiana, draga, dar cand ai timp sa gatesti atat in fiecare zi? Eu cred ca n-ammai gatit ceva de saptamana trecuta si tot nu ma apropii de bucatarie decat sa pun zarzavaturi pt iarna.

http://www.universulfamiliei.com

103Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 17 Sept 2009 - 20:48

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

MNiko a scris:Georgiana, draga, dar cand ai timp sa gatesti atat in fiecare zi? Eu cred ca n-ammai gatit ceva de saptamana trecuta si tot nu ma apropii de bucatarie decat sa pun zarzavaturi pt iarna.
Astazi am avut doar 3 ore la scoala, iar ieri am avut zi metodica(am fost libera pentru ca nu s-au tinut sedinte).Dar de saptamana viitoare revin la normal(adica nu mai gatesc ).Oricum deja era prea mult! Nu sunt de felul meu prea gospodina, in sensul ca pot trece si cateva zile fara sa fac mancare si sa mancam in oras!
Imi place sa fac curatenie, sa calc, dar nu prea imi place sa-mi petrec tot timpul prin bucatarie!

104Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 17 Sept 2009 - 20:56

Admin

Admin
Admin
Admin

Hai ca iti fac eu mancare, dar fa tu curatenie la mine ca mie mai degraba imi place sa gatesc decat sa fac curat.

http://www.universulfamiliei.com

105Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 17 Sept 2009 - 21:00

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

MNiko a scris:Hai ca iti fac eu mancare, dar fa tu curatenie la mine ca mie mai degraba imi place sa gatesc decat sa fac curat.
Bine!

106Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Vin 18 Sept 2009 - 9:07

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Eu am facut aseara chiftelute de vita, dar fara sa le mai prajesc pe aragaz, ci le-am format rotunde, le-am dat prin pesmet, le-am pus intr-un vas yena cu putin ulei la fund, le-am lasat cam 45 min acoperite cu folie de aluminiu (la 20 min le-am intors sa fie uniforme la culoare) si au iesit super, fara miros de prajit in casa, usoare si moi. Iar uleiul nu se arde ca la tigaie, poti face doua ture de purjoale in cuptor fara sa se cunoasca.
Am mai facut asa din piept de pui, si cu sos. Adica, dupa ce s-au facut chiftelele se pune suc de rosii amestecat cu apa, sare, o foaie de dafin si oregano sa acopere chiftelutele. Iese o nebunie, mai ales ca se pot manca si cu pilaf / pure de cartofi / paste...

107Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Vin 18 Sept 2009 - 9:39

Admin

Admin
Admin
Admin

Suna foarte delicios. Bravo Dana.

http://www.universulfamiliei.com

108Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Vin 18 Sept 2009 - 18:51

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

danamir a scris:Eu am facut aseara chiftelute de vita, dar fara sa le mai prajesc pe aragaz, ci le-am format rotunde, le-am dat prin pesmet, le-am pus intr-un vas yena cu putin ulei la fund, le-am lasat cam 45 min acoperite cu folie de aluminiu (la 20 min le-am intors sa fie uniforme la culoare) si au iesit super, fara miros de prajit in casa, usoare si moi. Iar uleiul nu se arde ca la tigaie, poti face doua ture de purjoale in cuptor fara sa se cunoasca.
Am mai facut asa din piept de pui, si cu sos. Adica, dupa ce s-au facut chiftelele se pune suc de rosii amestecat cu apa, sare, o foaie de dafin si oregano sa acopere chiftelutele. Iese o nebunie, mai ales ca se pot manca si cu pilaf / pure de cartofi / paste...
Ce super!
O sa iau si eu carne tocata sa incerc reteta ta!Nici mie nu-mi place fumul in casa!
Si atunci cand faceam chftelute, faceam si fum!

109Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Lun 28 Sept 2009 - 18:10

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Astazi mi-a venit cheful de facut mancare si am gatit mancarica de fasole uscata cu carnaciori! A iesit tare buna, dar are multe calorii!:ufy17:

110Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Lun 28 Sept 2009 - 19:13

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Azi am pregatit pilaf cu pui la cuptor

111Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Lun 28 Sept 2009 - 21:44

moni

moni
Moderator local
Moderator local

Eu am facut tocanita de cartofi cu pulpe, dimineata mamaliguta cu branzica si smantana si am mai avut de ieri peste file.Numi ramane acum decat sa ma gandesc ce sa mai gatesc maine.

112Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Lun 5 Oct 2009 - 23:41

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Astazi am facut ciorba cu afumatura si pui la cuptor!Maine nu mai fac nimic,am ore!

113Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Mar 6 Oct 2009 - 8:50

Admin

Admin
Admin
Admin

BRavo fetelor. Vad ca sunteti adevarate gospodine. Eu de bucatarie fug mancand pamantul acum. Nu-mi mai place deloc sa gatesc.

http://www.universulfamiliei.com

114Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Mar 6 Oct 2009 - 10:13

Vizitato

Anonymous
Vizitator

eu azi gatesc pilaf cu pui si un bors taranesc...

115Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 13 Mai 2010 - 9:31

Admin

Admin
Admin
Admin

Fetelor , eu am cam ramas in pana de idei cu gatitul. Ce fel de mancurari as mai putea face fara sare, conserve sau bulion?

http://www.universulfamiliei.com

116Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 13 Mai 2010 - 16:50

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Mihaela,este sezonul salatelor ,poti face salate simple,asociate cu pilaf,salate orientale cu cartofi sau fara,fructe si salate de fructe

117Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 13 Mai 2010 - 16:54

Admin

Admin
Admin
Admin

Carmen, astea sunt la ordinea zilei. Eu ma refeream la ceva mancare calda si care sa tina macar 2 zile, sa nu mai gatesc zilnic pt fiecare masa.

Azi m-am inspirat dintr-o reteta a Irinei si am facut perisoare cu sos alb. Maine insa iar trebuie sa-mi bat capul cu ceva ca trebuie sa fac o ciorba.

http://www.universulfamiliei.com

118Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 13 Mai 2010 - 16:56

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Pai poti face supica,ciorbita caci pui legume proaspete si nu se cere sare,mancarica de spanac sau cartofi si lista continua

119Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 13 Mai 2010 - 17:06

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Eu astazi am gatit peste prajit cu mujdei si mamaliguta!
Mihaela poti sa faci o supa de pui cu galuste sau taitei de casa! Ce-am gatit azi - Pagina 5 888641
Spor la gatit!

120Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 13 Mai 2010 - 17:26

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Mihaela poti face sarmalute cu ciuperci,piftelute,ardei umpluti,pateu de casa ,oua umplute cu diferite ;cu pateu si maioneza,sau cu pasta de peste,poti face si sarmalute cu urda;iahnie de fasole,sos bechamel

121Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 13 Mai 2010 - 18:28

Admin

Admin
Admin
Admin

Gorgiana, m-am saturat de supele astea c a tot trec de la una la alta. Ma tot gandesc daca pot face ciorba de fasole boabe fara bulion.

Carmen, sarmalutele ies din discutie pt ca varza are sare. Iar chestiile astea cu maioneza nu le fac pt ca mai si ingrasa si sta destul de prost cu greutatea.

http://www.universulfamiliei.com

122Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 13 Mai 2010 - 18:41

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Mihaela eu pun varza cu o zi inainte la desarat ,o spal in mai multe ape si nu mai contine sare ,si mama face la fel caci tata tine regim si el si nu are voie sarat,iar maioneza o poti subtia cu apa minerala frecand mereu sa nu se taie,si pui mai putine oua crude daca pui un cartof fiert si pisat in loc

123Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 13 Mai 2010 - 20:12

Admin

Admin
Admin
Admin

Carmen, la noi fara sare inseamna chiar fara sare. Nu merge "desarat". Am vazut efectele imdiate cand a mai mancat o felie de paine cu sare ca am zis ca nu contine asa multa sare, asa ca nu ii mai dau sare deloc.

http://www.universulfamiliei.com

124Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 13 Mai 2010 - 21:36

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Pai poti sa pui cateva rosii in loc de bulion, plus legume proaspete: dovlecei, brocoli(optional, daca iti place cu fasole uscata, eu am facut cu fasole verde si a iesit bun, in plus contine mult fier Ce-am gatit azi - Pagina 5 977866 ), morcov, ceapa, pastarnac.O sa iasa super! Ce-am gatit azi - Pagina 5 888641

125Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Joi 13 Mai 2010 - 22:41

Admin

Admin
Admin
Admin

O sa vad maine ce o sa fac. Cred ca pana la urma va fi ciorba de burta ca se pare ca vine sotul acasa si asta mi-a cerut Cristina sa le fac. Stie ca mie nu-mi place ciorba asta si astfel a conditionat-o de venirea lui tati, iar pe asta chiar pot s-o fac fara sare.

http://www.universulfamiliei.com

126Ce-am gatit azi - Pagina 5 Empty Re: Ce-am gatit azi Vin 14 Mai 2010 - 19:00

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Eu astazi nu fac nimic de mancare.Acum sunt la scoala si mai am o ora asa ca o sa merg cu sotul la restaurant sa mancam ca sunt prea obosita.Am avut astazi 10 ore si am mancat doar pateuri cu gem!Abia astept sa termin orele si sa plec la restaurant!Maine si poimane voi fi plecata din Bucuresti, asa ca tocmai luni voi gati si eu!
Sa inteleg ca Cristinei ii place ciorba de burta?E bine ca are pofta de mancare, abia va avea energie sa se plimbe cu bicicleta!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 5 din 6]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum