RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Preparate din peste

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Preparate din peste Empty Preparate din peste Sam 6 Feb 2010 - 21:04

Admin

Admin
Admin
Admin

Pastrav cu legume la cuptor



Ingrediente :

• 1 pastrav potrivit,
• 5 ciuperci proaspete,
• 3 cartofi,
• 2 morcovi,
• 1 ceapa,
• 1 rosie,
• 1 lamaie,
• 1 pahar vin alb
• sare piper,
• rozmarin proaspat/uscat
• patrunjel verde

Mod de preparare :

Se ia pestele,se curata si se spala,se condimenteaza cu sare si piper,iar la urma se stropeste cu lamaie.Legumele se spala,se curata si se taie cuburi. Cu ciupercile taiate se umple pastravul. Intr-o tava se pune putin unt in mijloc pestele iar pe margini legumele. Se pune peste ele vinul, rozmarin un praf de sare si piper. Se tin la cuptor cca 40 min la temp de 150 -170 grade. Se serveste decorat patrunjel verde taiat marunt.

Preparate din peste Pastra10

http://www.universulfamiliei.com

2Preparate din peste Empty Re: Preparate din peste Sam 6 Feb 2010 - 21:10

Vizitato

Anonymous
Vizitator

yammmmmmy, ce bine arata

3Preparate din peste Empty Re: Preparate din peste Sam 6 Feb 2010 - 21:12

Vizitato

Anonymous
Vizitator

BUN,foarte bnun pentru cei carora le place pestele,dar cum eu mananc doar pangasius din cauza faptului ca oasele de peste imi aduc aminte cum era sa mor inecata cu un os la sase ani...
Eu il prepar in diferite moduri:prajit,la cuptor,snitel,piftelute,pasta...la ceilalti din casa le fac separat peste de orice fel,caci ei nu au probleme..

4Preparate din peste Empty Re: Preparate din peste Sam 6 Feb 2010 - 21:16

Admin

Admin
Admin
Admin

Carmen, eu ma feresc de pangasius acum, la cate am citit pe net despre el. Prefer macrou, hering, cod, pastrav ca si aastea sunt fara oase.

Irina, este super bun si tin sa spun ca eu l-am pregatit fara sare ca sa poata manca si Cristina si fara lamaie ca am uitat sa pun. Oricum s-a terminat imediat si cred ca merge foarte bine si fara vin.

http://www.universulfamiliei.com

5Preparate din peste Empty Re: Preparate din peste Sam 6 Feb 2010 - 21:21

micasera

micasera
Ucenic
Ucenic

Si eu am facut astazi pastrav.Pangasius nu ne mai place .E foarte gras si plin de apa.

6Preparate din peste Empty Re: Preparate din peste Sam 6 Feb 2010 - 21:26

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Mihaela,tocmai am citit si eu pe net despre el,dar cum eu nu pot consuma altfel.. am vazut ca este gras dar pe gratar iese o minune..

7Preparate din peste Empty Re: Preparate din peste Sam 6 Feb 2010 - 21:30

micasera

micasera
Ucenic
Ucenic

Noua pe gratar ne place macroul invelit in staniol.

8Preparate din peste Empty Re: Preparate din peste Sam 6 Feb 2010 - 21:52

Admin

Admin
Admin
Admin

Mie nu-mi prea place pestele pe gratar. Imi place mult cum iese la cuptor sau la steamer.

Apropo de folia de aluminie : am citit ieri ca este o tehnica periculoasa asta de a face mancarea in folia de aluminiu, pt ca aceasta ar elimina in contact cu mancarea nu stiu ce fel de substante nocive. Recunosc insa ca si eu am folosit aceasta tehnica destul de des. Se recomanda in locul ei hartia de copt sau hartia pergament.

http://www.universulfamiliei.com

9Preparate din peste Empty Re: Preparate din peste Sam 6 Feb 2010 - 22:32

micasera

micasera
Ucenic
Ucenic

Wow!N-am stiut.Eu folosesc staniolul la orice.Inclusiv pachetelul ptr gradi in impachetez in staniol.

10Preparate din peste Empty Re: Preparate din peste Sam 6 Feb 2010 - 22:56

Admin

Admin
Admin
Admin

Nici eu n-am stiut de asta. Nu cred ca impachetatul in folia de aluminiu e nesanatos. Eu am citit doarca gatitul in folia de aluminiu poate provoca acele emisii de substante nocive.
Sati ca o sa caut articloul si o sa revin cu un link.

Edit: am pus tot articolul aici pe forum: Cun sa gatim si sa mancam sanatos

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum