RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Retete de paine

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Retete de paine Empty Retete de paine Vin 25 Sept 2009 - 10:48

Admin

Admin
Admin
Admin

Dupa ce am incercat cateva retete de paine nereusite, am gasit ceva care mi-a si iesit si imi si place:

Paine cu ulei de masline:

Ingrediente:
  • 500g faina
  • 7g drojdie
  • 1 lingura sare
  • 4 linguri ulei masline
  • 250 ml apa calduta


Se cerne faina intr-un bol mare, se pune drojdia si sarea in mijloc si turnand cate putina apa se amesteca pana cand incorporam toata apa. Se adauga uleiul de masline si se framanta aluatul timp de 10 minute.( se poate adauga apa sau faina dupa cum este necesar pt a obtine un aluat moale, usor elastic)
Se unge tava cu ulei, si se intinde aluatul in tava. Se acopera cu folie alimentara si se lasa la crescut o ora, la caldura.
Cand este gata, se inteapa aluatul cu o scobitoare si se da la cuptor la foc iute pt 10 minute apoi la foc mediu pt 15-20 minute.
Cand se scoate, ca sa se inmoaie crusta se stropeste cu apa rece si se acopera cu un prosop. Putei stropi de mai multe ori cu apa cat e painea calda pana se inmoaie coaja atat cat doriti.
Pofta buna!

Si painica noastra:

Retete de paine 2923753820102714223S600x600Q85

Retete de paine 2951650150102714223S600x600Q85

http://www.universulfamiliei.com

2Retete de paine Empty Re: Retete de paine Vin 25 Sept 2009 - 10:55

Vizitato

Anonymous
Vizitator

pare chiar usoara, o sa incercam si noi
merci pt. reteta

3Retete de paine Empty Re: Retete de paine Vin 25 Sept 2009 - 12:14

Admin

Admin
Admin
Admin

Cu placere. Mii imi place mult calduta, dar si azi dupa 2 zile e foarte buna.

http://www.universulfamiliei.com

4Retete de paine Empty Re: Retete de paine Vin 25 Sept 2009 - 15:58

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Felicitari Mihaela!Esti tare harnicuta!
O sa incerc si eu reteta, mai ales daca zici ca paine e buna dupa 2 zile!!
Eu am mai incercat, dar dupa cateva ore se intarea rau de tot!

5Retete de paine Empty Re: Retete de paine Vin 25 Sept 2009 - 16:14

Admin

Admin
Admin
Admin

Si eu am incercat, dar nu am facut niciodata pana acumtrucul cu apa. Dupa ce sa raceste s-o pui intr-o punga de plastic ca sa se mentina proaspata mai mult timp.

Mie imi place aceasta reteta ca e si cantitate mica, cat imi e de ajuns pt mine si Cristina 3-4 zile. Astfel ca nu va trebui sa tot fac paine zilnic.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum