RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Retete de craciun si revelion

4 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Retete de craciun si revelion Empty Retete de craciun si revelion Joi 5 Dec 2013 - 20:07

Corina

Corina
Admin
Admin

Printre pregatirile de sarbatori intra si meniul. Voi ce gatiti de sarbatori?

http://www.prima-zi.blogspot.com

2Retete de craciun si revelion Empty Re: Retete de craciun si revelion Joi 5 Dec 2013 - 20:25

Corina

Corina
Admin
Admin

Meniul il fac pentru intrega perioada cuprinsa intre craciun si Sfantul Ion si ma horrasc in ultima clipa cum le impart....
O sa trec intai preparatele din porc:
- muschi afumat
- carnaciori (combin carnea de porc cu cea de vita si un pic de oaie) afumati
- sunca (la noi se spune la slanina de pe burta cu randuri de carne) afumata
- chisca
- toba
- racitura
- bors de purcel cu tocmagi (taitei de casa)
- jambon de porc (experiment - nu am mai facut pana acum)
- friptura (si la ceaun si la cuptor)
- pate de casa
- parjoale

preparate cu carne de pui:
-salata beof
- salata de ciuperci cu piept de pui
- salata de telina cu nuci si piept de pui

preparate din lapte si oua si peste:
-lapte acru (un iaurt de casa acrit cu smantana si branza scoapta)
- oua umplute
- cascaval de casa
- crema de branza cu ceapa si marar
- crema de ton cu ceapa si maioneza
- branza de burduf

Prajituri:
- turte cu nuca si julfa pentru Ajun
- saratele
- covrigei
- biscuiti cu branza
- biscuiti cu scortisoara
- alba ca zapada
- televizor
- prajitura cu bezea
- prajitura cu nes
- tort cu frisca si fructe pentru revelion
- tort diplomat pentru dupa revelion

http://www.prima-zi.blogspot.com

3Retete de craciun si revelion Empty Re: Retete de craciun si revelion Joi 5 Dec 2013 - 21:22

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

Corina sa vin cu ai mei la tine? noi suntem 11 asa ca la un asemenea meniu faci fata. Multe din aceste preparate le fac si eu mai putin cele de pork....l-am taiat de vreo 5 ani de pe lista. Eu mai fac salata de brinza
-4-5 oua fierte
-maioneza
-rosii taiate bucatele
- ceapa
-telemea rasa

ceapa se toaca si se pune cu sare si apoi se stoarce f. bine

Intr-un vas de iena se pun alternativ; ouale taiate bucatele, ceapa, maioneza, rosii, telemea....si se continua
Pofta buna!

4Retete de craciun si revelion Empty Re: Retete de craciun si revelion Joi 5 Dec 2013 - 21:40

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Bun topic, dar m-a speriat rau meniul Corinei. Pt cate persoane gatesti?
De cativa ani noi am redus drastic preparatele pentru masa de Craciun si pentru Revelion. N-am hotarat nimic pentru anul acesta, dar sigur nu vom face multe nici acum, mai ales dupa experienta din week-end-ul trecut cand am gatit foarte multe lucruri de am si acum frigiderul plin.

https://mniko.blogspot.com/

5Retete de craciun si revelion Empty Re: Retete de craciun si revelion Vin 6 Dec 2013 - 8:07

Corina

Corina
Admin
Admin

Nu fac cantitati mari. Dar si in seara de craciun si in cea de revelion duc cate un platou plin parintilor mei (mama are pancreatita si gateste in consecinta iar tata cam sufera dupa preparate care nu's de regim) si bunicii (are 87 ani). Iar apoi e ziua mea de nastere si apoi de nume si tot aduna musafiri. Plus ca de craciun avem multi colindatori care nu sunt copii si pe care trebuie sa ii invit in casa iar masa trebuie sa fie plina :D

Porcul meu are 160kg si e o poarca care nu a vrut sa faca purcei...

http://www.prima-zi.blogspot.com

6Retete de craciun si revelion Empty Re: Retete de craciun si revelion Vin 6 Dec 2013 - 8:21

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Dupa ce am inchis calculatorul aseara mi-am dat seama ca ai zis tu ca meniul e cam pentru vreo 2-3 saptamani. O sa ma gandesc si eu la maniul nostru de sarbatori.

https://mniko.blogspot.com/

7Retete de craciun si revelion Empty Re: Retete de craciun si revelion Vin 6 Dec 2013 - 9:44

Corina

Corina
Admin
Admin

da, Mihaela, e pe termen lung...

http://www.prima-zi.blogspot.com

8Retete de craciun si revelion Empty Re: Retete de craciun si revelion Vin 27 Dec 2013 - 19:11

Corina

Corina
Admin
Admin

Salata Capricciosa - reteta Cameliei

Salata Capricciosa seamana foarte mult cu salata boeuf, numai ca spre deosebire de aceasta, legumele sunt taiate julienne. Reteta acestei salate nu este batuta in cuie. Exista persoane care adauga pui sau creveti, ardei gras sau capere etc.

Ingrediente – Salata Capricciosa (4 persoane)
 125 g telina
 125 g ardei gras rosu
 100 g morcovi
 125 g piept de pui
 1/3 lingurita de zahar
 2 lingurite otet de mere
 apa
 sare
 4-5 linguri maioneza/maioneza dietetica
Telina, ardeii si morcovii sunt cantariti dupa curatare.
Mod de preparare
 Curatam telina, morcovii si ardeii si le taiem julienne (bastonase subtiri). Punem legumele taiate intr-o craticioara, le acoperim cu apa si adaugam 2 lingurite de otet de mere si un sfert de lingurita de zahar. Din momentul in care apa incepe sa fiarba, le lasam 2 minute, apoi stingem focul.
 In timp ce legumele fierb, taiem pieptul de pui in felii subtiri, le pudram cu sare si piper si le prajim pe gratarul foarte bine incins, cate 3-4 minute pe fiecare parte (timpul variaza in functie de grosimea feliilor de pui), apoi le lasam sa se raceasca complet.
 Scurgem legumele si le lasam sa se raceasca complet.

 Punem intr-un vas legumele, pieptul de pui taiat in fasiute subtiri si maioneza si le amestecam bine.
 Punem salata in frigider pentru cca 30-45 minute, apoi o servim.

http://www.prima-zi.blogspot.com

9Retete de craciun si revelion Empty Re: Retete de craciun si revelion Dum 29 Dec 2013 - 20:40

coca

coca
Activ
Activ

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Rulada de cascaval

Este un aperitiv deosebit si se face relativ usor.
Ingrediente

1 bucata Ementaler (cam 300g)
150g sunca presata
o jumatate ardei gras rosu
2 oua fierte tari
100g branza topita
100g unt moale
o ceapa mica
4 catei de usturoi
patrunjel verde
sare
piper

Portii: 8
Timp de preparare: sub 60 minute
Mod de preparare reteta Rulada de cascaval
Rulada are un gust mai special cu Ementaler, dar se poate face si cu cascaval Hohland Clasic, o bucata de 300g.
Cum procedam: bucata de cascaval o introducem intr-un vas cu apa clocotita, cu ambalaj cu tot, asa cum este ea, in vid. Acoperim vasul si lasam 15-20 minute.
In acest timp pregatim umplutura. Amestecam intr-un bol sunca taiata cubulete, ardeiul gras tot cubulete, ouale date pe razatoarea mare, ceapa si usturoiul tocate fin, patrunjelul tocat marunt, branza topita si untul moale. Condimentam dupa gust cu sare si piper.
Asezam pe masa o folie alimentara sau un celofan, scoatem cascavalul din ambalaj si il intindem cu ajutorul unui sucitor, pana obtinem o foaie dreptunghiulara cu grosimea de 0,5 cm. Deasupra adaugam umplutura, o intindem uniform si rulam cu ajutorul foliei. Rulada trebuie lasata la rece 3-4 ore si apoi se taie feliute.

_________________

10Retete de craciun si revelion Empty Re: Retete de craciun si revelion Dum 29 Dec 2013 - 20:48

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

Salata de brinza
250 g telemea data pe razatoare
4-5 rosii
4-5 oua
1 ceapa
5-6 linguri maioneza
Se taie ceapa marunt se presara cu sare se taie rosiile cubulete, ouale la fel.
ceapa se stoarce sau se spala si se zvinta in servetel
Se pun in urmatoarea ordine
maioneza (strat subtire), oua,ceapa, brinza rosii.Deasupra se orneaza dupa preferinta cu rosii si bucatele de ardei verde sau rosu. Pofta buna

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum