RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Retete traditionale de paste

+2
MNiko
Corina
6 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Retete traditionale de paste Empty Retete traditionale de paste Mier 16 Apr 2014 - 9:23

Corina

Corina
Admin
Admin

O sa incep cu reteta de cozonac si o scriu pentru 5 kg ca asa o am de la scoacra-mea dar se poate adapta si pentru mai putin.
5 kg faina
o jumatate pachet de drojdie
20 oua (4 oua/kg faina)
o cana ulei
2-2.5 litri lapte
1 kg zahar (cam 3/4 cana zahar/kg faina)
o lingurita rasa sare/kg faina

De seara se bat ouale cu zaharul si sarea cu mixerul pana isi dubleaza volumul. Se lasa la racoare pana dimineata.
Dimineata 1.5 litri de lapte la incalzit. Cand e caldut (cat sa se poata tine degetul in el) se scoate o canita (ca de cafea) si sa lasa sa fiarba in continuare. Intr-un castronel se freaca drojdia cu o lingura de zahar si laptele caldut. Se lasa deoparte.
In alt lighean mic se pune un sfert pachet faina, se pregateste o lingura de lemn. Se toarna lapte clocotit si se amesteca cu lingura de lemn pana cand iese un aluat un pic mai gros ca cel de chec - maia. Se lasa la racit pana la temperatura mainii. Se adauga drojdia muiata mai devreme amestecand tot cu lingura de lemn. Se presoara cu faina deasupra si se lasa la cald, acoperita cu un prosop pana "crapa" faina deasupra, adica creste maiaua. Se pregateste in ligheanul mare de framantata faina, se rastoarna maiaua crescuta si se amesteca cu mana pana se incorporeaza (ies niste "frecateii" din aluat si faina). Se face o adancitura in faina si se adauga ouale batute cu o seara inainte. Se spala ligheanul de oua cu restul de lapte cald si se incorporeaza in aluat. Daca va plac estentele de rom, de vanilie, se adauga in laptele cu care "s-a spalat" ligheanul de oua.
Se framanta bine (sotul meu ridica aluatul si il izbeste in lighean), eventual s mai adauga faina daca e prea moale. Iar pentru a se framanta usor se pune uleiul incalzit cate putin la framantat. Aluatul e gata cand nu se mai tine de maini si incepe sa faca bule.
Se lasa la crescut, timp in care se face nuca.
Se pune restuld e lapte la fiert (1 litru) in care se pun 5 linguri de zahar. Cand clocoteste se pune peste nuca amestecata cu 1-2 linguri cu cacao si se amesteca cu lingura de lemn.
Se taie rahatul felii.
Aluatul seintinde cu mainile muiate in ulei pe o planseta unsa cu ulei. Se formeaza cozonacii (simpli sau impletiti) si se pun in tavi. Se lasa la crescut in tavi, se ung cu ou batut deasupra si se dau la cuptorul incins o ora, Prima jumatate de ora nu se deschide cuptorul, Abia dupa prima jumatate d eora se pot intoarce.
Pofta buna!

http://www.prima-zi.blogspot.com

2Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Mier 16 Apr 2014 - 9:25

Corina

Corina
Admin
Admin

Pasca cu smantana e cea mai cautata la mine in casa,prima care se termina
Crema:
- 1 kg smantana
- 100 gr faina
- 2 plicuri zahar vanilat
- 5 oua
- praf de sare
- 150 gr zahar
- esenta de rom, coaja de lamaie rasa, stafide
Se lasa smantana la scurs peste noapte pe faina de porumb (intr-un castron se pune cam jumatate faina de porumb, apoi un prosopel din bumbac care sa acopere marginea castronului si smantana - faina va trage umezeala din smantana). Se amesteca galbenusurile cu 1/3 din smantana, faina si mirodeniile. Se adauga treptata restul de smantana, apoi albusurile batute spuma cu zaharul.
Intr-o tava rotunda pregatita, in care eu pun aluat de chec in loc de blat (din compozitia de chec imi ies 3 pascute) se adauga crema de smantana pe mijloc. Las pe margine cam 1cm spatiu sa se ridice checul.
La compozitia de chec pun un pic mai multa faina, sa fie mai gros ca de obicei.
Ies 3 pascute mai mici sau 2 mari. La ultima pun 1-2 lingurite de cacao in blatul de chec pentru diversificare.

http://www.prima-zi.blogspot.com

3Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Mier 16 Apr 2014 - 9:26

Corina

Corina
Admin
Admin

Pasca cu ciocolata e pe locul 2 in topul preferintelor
Crema:
- 1 litru lapte
- 100 gr cacao
- 5 linguri faina
- 1 pachet unt
- zahar dupa gust (cca 1 cana)
- 6 galbenusuri
- 2 albusuri
- zahar vanilat, esenta de vanilie
Se fierbe laptele cu cacao si faina. Se lasa sa se raceasca apoi se adauga galbenusurile, untul frecat cu zaharul si albusurile spuma.
Crema se pune in tava peste aluatul de chec mai gros (cu un pic mai multa faina) cu cacao sau fara pentru contrast. Se lasa 1 cm pe marginea tavii pentru a creste aluatul de chec. Se baga in cuptorul incins. Se scoate din tava cand s-a racit deja.

http://www.prima-zi.blogspot.com

4Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Mier 16 Apr 2014 - 9:29

Corina

Corina
Admin
Admin

Pasca poloneza
Aluat:
- 1 cana faina (125 gr)
- 1/2 cana zahar
- 1/2 cana lapte
- 2 oua
- praf de copt
- 2 linguri cacao
- 1/2 pachet margarina
- 1 plic zahar vanilat
Se freaca margarina cu zaharul si galbenusurile, se adauaga faina, laptele, cacao, praful de copt si albusurile spuma.
Crema:
- 1/2 kg branza de vaci
- 2 oua
- 1 cana zahar
- 2-3 linguri faina
- 1 plic zahar vanilat
Se freaca branza cu galbenusurile si zahar. Se amesteca usor cele doua si se adauga albusurile batute spuma.
In tava rotunda cu hartie de copt sau unsa cu margarina si tapetata cu faina se pune 2/3 din aluat. Deasupra se aseaza crema astfel: cu o lingurita se ia din crema si se pune peste aluat, lingurita la naga lingurita fara a intinde, pe toata suprafata tavii. Se repeta operatia cu restul de aluat peste crema. Chiar daca nu se acopera uniform nici aluatul cu crema si nici crema cu restul de aluat nu e o problema, ii da farmec pascutei. Se da in cuptorul incins timp de 45 min. Cand e calda inca se pune glazura de ciocolata si se scoate din tava cand s-a racit de tot.
Glazura:
- 2 linguri apa
- 4 linguri zahar
- 3 linguri cacao
- 1 lingura unt
Se fierb la baia de abur si se pune calda peste pasca.
Sau se topeste o ciocolata (100 gr) cu o lingura de lapte si una de margarina.
In reteta originala era si jumatate de pachet de margarina pusa in branza dar in timp am observat ca "ingreuneaza" branza asa ca am renuntat la margarina si branza iese mai pufoasa. O mai fac si fara stratul de aluat de deasupra si fara ciocolata pentru dus la biserica. In schimb ii desenez cu aluat acea forma de cruce de pe mijloc.

http://www.prima-zi.blogspot.com

5Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Mier 16 Apr 2014 - 9:30

Corina

Corina
Admin
Admin

Pasca cu fructe din dulceata
E mai mult o fantezie dar iese deosebita si gustoasa.
Albusurile ramase de la pasca cu ciocolata sau de la maioneze le bat spuma, adaug 1-2 lingurite cacao si apoi nuci prajite, alune, stafide, alte fructe confiate (curmale, smochine, caise...) si fructe din dulceata - scurse (cirese, visine, cuburi de gutui). Daca nu se pun fructe din dulceata se pune 1/2 cana zahar in albusurile spuma.
Se pune in tava cu aluatul de chec ramas de la celelalte pascute (eventual marmorat) si se da la cuptor.

http://www.prima-zi.blogspot.com

6Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Mier 16 Apr 2014 - 9:33

Corina

Corina
Admin
Admin

Reteta de chec pentru aluturi la pascute

5 oua,
o cana de zahar
o cana de faina
100 ml ulei
praf de copt
sahar vanilat
praf de sare
coaja de lamaie rasa

Se bat ouale intregi, se adauga zaharul, uleiul, mirodeniile si faina (pentru pasti mai pun un sfert de cana de faina in plus sa fie mai dens aluatul). Se poate pune cacao pentru contrast in tot aluatul sau doar in putin la final si marmora.
Se pune in tava cat sa acopere fundul tavii de pasca (mie imi ies 2 tavi de 26 diametru) iar compozitia pascutei se pune apoi usor cu lingura gramajoare fara a intinde, lasand cam 1 cm pe margine liber ca sa creasca aluatul de chec.

http://www.prima-zi.blogspot.com

7Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Mier 16 Apr 2014 - 10:14

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Perfect topicul Corina. Multumim pt toate retetele. Nu am timp acum sa le citesc, dar sigur voi reveni asupra lor.

https://mniko.blogspot.com/

8Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Mier 16 Apr 2014 - 15:17

Gianina

avatar
Ucenic
Ucenic

Ce de retete,multumim!
Wow,5 kg?si cati cozonaci ies,20?
La celelalte retete mi se pare mult zahar,asa o fi reteta dar e prea mult.Ai grija ca fructele confiate sunt date prin zahar,cele uscate nu,sau prea putin.

9Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Mier 16 Apr 2014 - 15:23

Corina

Corina
Admin
Admin

La fiecare kg de faina ies 2 cozonaci mari sau 3 in tava de chec.
Iar cu zaharul depinde de gust. Eu nu mananc prea dulce si sunt retetele pe care le fac in fiecare an. La fiecare portie de pasca ies 2 pasti medii sau una mare si una mica si nu sunt prea dulci. Baietii mei le-ar vrea mai dulci dar asa cum am spus depinde de gust...

http://www.prima-zi.blogspot.com

10Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Mier 16 Apr 2014 - 15:43

Gianina

avatar
Ucenic
Ucenic

A,da mai mici ies mai multi.
Da,depinde de gust.

11Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Mier 16 Apr 2014 - 18:53

dariana

dariana
Activ
Activ

La pasca cu brinza dulce puneam aluat de cozonac dar anul asta o sa incerc cu reteta de chec a Corinei !

12Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Mier 16 Apr 2014 - 19:39

Corina

Corina
Admin
Admin

Si mama si bunica faceau pastile cu aluat de cozonac. Dar tin minte, cand eram copii, mancam numai umplutura. Acum mananc si aluatul ca stiu cata munca implica. Cu aluat de chec aduc a prajitura si se mananca si "aluatul" :)

http://www.prima-zi.blogspot.com

13Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Joi 17 Apr 2014 - 12:57

Camelia

Camelia
Moderator global
Moderator global

Retete traditionale de paste 10170789_257867841065186_8843876731113451059_n

14Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Joi 17 Apr 2014 - 22:32

sandamurariu

sandamurariu
Ucenic
Ucenic

wow,Corina,esti o dulce!Am notat toate retetele tale si intentioney sa le incerc!saru"mana!

15Retete traditionale de paste Empty Re: Retete traditionale de paste Joi 17 Apr 2014 - 23:24

Corina

Corina
Admin
Admin

spor la copt, Sanda!

http://www.prima-zi.blogspot.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum