RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Florile de apartament si ingrijirea lor

2 participanți

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Vizitato


Vizitator

wow, felicitari !!!
se pare k, Cristinica a facut o alegera buna in ceea ce priveste floricele, uite ce repede au rasarit

Admin

Admin
Admin
Admin

Ma mir si eu ca au rasarit si inca asa repede. Eu le-am pus in cutiutele alea mici ca sa nu ocup loc mult cu o jardiniera pt ele, dar cat de curand v-a trebui sa le mut. Astept insa sa prinda radacini serioase ca altfel mi-e ca le stric.

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si aia in poza este o jardiniera din 3 parti?

Vizitato

Anonymous
Vizitator

saptamana trecuta cand am fost in piata dupa flori (voiam sa-mi iau o gloxina), m-am intalnit cu o vecina de'a mea care vindea flori... mi-a zis k are si mai multe acasa, si pentru ca nici nu erau scumpe a ramas ca trec pe la ea intr-o seara si imi aleg ceva... ei, abia astazi am reusit sa ajung la doamna cu florile, si tin sa zic ca am ramas efectiv socata... de mult nu am mai vazut atatea flori la un loc, apartamentul era full-full de flori... iar cand am intrat pe balcon - ce sa zic, cred k erau peste 100 de plante, care mai de care... pentru k era destul de tarziu nu am apucat sa le studez chiar pe toate, a ramas sa mai vin, dar mi-am ales totusi cate o planta din Tradescantia, Impatiens si Trifoi, iar doamna mi-a mai dat o Muscata englezeasca (Pelargonium grandiflorum), o Kalanchoe si o Soleirolia soleirolii... zilele astea o sa le pun si in ghiveciuri noi... atunci o sa fac si niste poze



Ultima editare efectuata de catre Sonia's mom in Sam 11 Apr 2009 - 19:40, editata de 1 ori

Admin

Admin
Admin
Admin

Sonia's mom a scris:si aia in poza este o jardiniera din 3 parti?

Nu este o jardiniera. Este o caserola de la niste turta dulce. Mai luam uneori pt a servi langa cafea si asa arata caserolele in care se ambaleaza. Mie mi-au fost utile in mai multe randuri mai ales prin bucatarie.

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Plante frumoase, ingrijire minima


Usor de ingrijit si robuste – aceste plante va sunt prietene timp indelungat...


Iarba matei
Denumirea atesta faptul ca aceasta planta poate fi un deliciu pentru pisici si labutele lor catifelate. Pentru apartamentul sau casa dvs. este insa doar o planta decorativa deosebita. Ea are nevoie de foarte putina ingrijire, iar primii lastari apar la numai patru zile de la momentul plantarii!


Placere garantata
Cyperus papyrus, caprisorul este o planta decorativa apreciata datorita aspectului tropical, creste foarte usor si nu trebuie udata prea des. Se inmulteste usor, prin butasi din coroane lasati cu capul in jos intr-un vas cu apa timp de 2 saptamani.


Aparitie extravaganta
Zamioculcas zamiifolia are tulpini inalte ce se avanta unduitor in toate directiile. Cu o statura eleganta, acesta planta creste lent, dar este mereu impozanta. Sfatul nostru: nu o udati in exces!


Partenerul ideal
…pentru aranjamentele florale: Soleirolia soleirolii, cap de baiat este carliontat si atrage toate privirile. El iubeste umezeala si se poate inmulti foarte usor prin separarea radacinilor.


Joc de culori
…va aduc in locuinta florile Bromeliei. Frunzele ei formeaza o rozeta in care dvs. turnati apa. Nimic mai simplu!


Verdele luxuriant
Originara tocmai din China, Radermachera sinica creste chiar daca nu are parte de o ingrijire optima de-a lungul anilor, devenind o planta impunatoare. Ea iubeste spatiile luminoase, dar lumina directa a soarelui. Udati-o din cand in cand cu ajutorul unui spray, planta va creste viguroasa.


Iarta multe…
Cu tulpina-i strans impletita, ce inmagazineaza apa, copacelul Pachira este o aparitie deosebita, care se ingrijeste usor deoarece in afara de aerul uscat al incalzirii centrale suporta fara probleme orice conditii.


Bine de stiut
Periodic acordati plantelor dvs. ingrijire suplimentara


- Stergeti frunzele mari cu un burete umed.
- Plantele cu frunze mici se bucura de un dus scurt si caldut.
- Pentru plantele cu frunze poroase praful poate fi indepartat cu usurinta cu ajutorul unei pensule, in cazul cactusilor folositi o pensula umezita.


revista Ioana

Vizitato

Anonymous
Vizitator

o parte din floricelele noastre, alaturi de o mica floricica


Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1290530

Admin

Admin
Admin
Admin

Floricica aia de pe tricicleta e cea mai frumoasa.

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

multumim mult

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Acum k au inflorit si craitele portocalii, jardiniera asta a devenit preferata mea


Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1300347

Admin

Admin
Admin
Admin

Frumoasa jardiniera ta Irina.

Daca tot am pozat noile achizitii, hai sa va arat si cum mai arata florile mele:

Ficus:
Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 Ficus

Spathiphilum chopin ( asta am luat-o ieri):
Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 Flori6mai8copy

Iedera:
Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 Flori6mai11copy

Steluta de mare:
Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 Flori6mai0copy

Floricelele noastre din seminte:
Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 Flori6mai12copy

Si inca doua flori carora nu le stiu numele:
Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 Flori6mai2copy

Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 Flori6mai3copy

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

ce frumoase sunt

imi place foarte mult Spathiphilum chopin, dar nu am vazut-o de vanzare pana acum
si iedera ce frumoasa este
ca sa nu mai spun de puiutii rasariti din seminte

Admin

Admin
Admin
Admin

Nu mai stiu ce seminte am pus in ghivecele alea. Celelalte n-au mai rasarit deloc, asa ca abia astept sa faca si flori.

Spathiphilum am vazut si in hornbach, nu mai stiu la ce pret, dar erau mai mari.

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

MNiko a scris:
Steluta de mare:
Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 Flori6mai0copy


Mami eu am gasit de fapt o alta denumire a acestei suculente Stapelia variegata (Steaua serifului)

Admin

Admin
Admin
Admin

La inceputul lunii am pus iar seminte de flori si acum au rasarit aproape toate:

Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 Flori21mai3

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

eu inca nu am incercat sa pun seminte, mi se pare un pic riscant (deocamdata), dar la anul, cred k ma apuc si eu de semanat floricele

Admin

Admin
Admin
Admin

E un pic riscant ca unele nu ies, sau nu sunt detul de viguroase. In cele de mai sus eu am pus doar cate 3-4 seminte in fiecare alveola, si in fiecare alveola am put altfel de flori. Nu stiu la transplantat cum o sa fac, dar ...anul asta sunt si eu in experimente. PLus ca astea sunt plante de an si toamna se trec, astfel ca la iarna nu-mi mai bat capul cu ghivecele unde sa le tin prin casa.

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Am mai facut unele schimbari prin jardiniere, am schimbat si cateva ghiveciuri, deci... totalul arata cam asa (toate denumirile sunt de la stanga la dreapta) :


1. urzicute (sunt 4 feluri diferite dar le-am pus in acelasi ghiveci), tradescantia, petunia, myosotis, verbena, trifoi ornamental si campanula (ultimele 2 tre sa la mut in niste ghiveciuri suspendate, dar nu le-am gasit acum)


Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1310186



2. panselute si un alt fel de trifoi ornamental


Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1310189



3. cercelus, muscata engl., kalanchoe, salvia, garofite, steaua serifului, iresine, sedum, muscata, mixandra si skimmia

Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1310191



4. Mai la semiumbra - 4 "sporuri" diferite

Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1310194



5. O alta muscata engl., craita, begonie, din nou craita si regina noptii

Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1310195



6. floarea de piatra, panseluta, gura leului, craita si o alta panseluta


Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1310198



7. si cele de interior: un pui de clopotel, gloxinia, violeta si din nou clopotel


Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1310200

Admin

Admin
Admin
Admin

Foarte frumoase florile tale. Sunt curiaosa ce culoare e muscata ta englezeasca( nici nu stiam ca-i spune asa). Am primit si eu una de la bunica mea si e cu nuante de mov.

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

mami despre care vorbeai?
cea englezeasca este in poza 3 undeva in capat la stanga si arata asa:


Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1290910



si mai e o alta muscata, careia i se zice "muscata creata" (cea din poza 5) si inflorita arata asa:


Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1300382

Admin

Admin
Admin
Admin

Eu ziceam de cea din poza 5 ca la frunze seama perfect cu a mea. Iti pun niste poze cu floarea bunicii mele care era toata inflorite. Eu am un pui mia mic cu o singura floare.

Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 23_mai10
Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 23_mai11

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

ce de muscate frumoase are bunica ta

Admin

Admin
Admin
Admin

Si inca astea nu-s toate. N-am apucat inca dar o sa pun poze cu toate florile pe care i le-am pozat.

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

atunci asteptam si restul floricelelor

Admin

Admin
Admin
Admin

Floricelele mele din balcon:

Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 Flori25iunie15

Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 Flori25iunie16

Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 Flori25iunie17

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

acum sa zic o luna in urma eram un pic racita, iar remediul meu impotriva racelii este apa fiarta cu lamaie si cu zahar, si daca tot mi-am baut "licoarea" pe balcon, am infipt samburi de lamaie intr-un ghiveci, am si uitat de ele caci ghiveciul sta oarecum in spatele florilor si cred k l-am udat maxim de 4-5 ori in ultima luna...
azi facand curat printre flori, l-am scos si am avut o surpriza... mi-au rasarit cateva firicele de lamai


Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1340094


si "gradinarul" meu micut


Florile de apartament si ingrijirea lor - Pagina 2 P1340091

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum